ALULTÁPLÁLTSÁG
Bizonyos betegségek következtében csökkenhet az étvágy, illetve egyes tápanyagok felszívódása is sérülhet, melynek számos tünete lehet (fáradékonyság, sápadtság, fejlődési-, növekedési zavar, fogyás, megváltozott széklet konzisztencia). Ilyen esetben mindenképpen fordulj orvoshoz! Az orvosi diagnózis után, érdemes egy dietetikust felkeresni a jól összeállított étrend érdekében. Ha nem sikerül táplálékkal tartósan fedezni a szükséges energia- és tápanyagbevitelt, az étrendet iható tápszerekkel szükséges kiegészíteni!
“Pontosan mit tartalmaznak ezek az iható tápszerekben? Mennyit ihatok egy nap? Milyen ízesítésben kaphatók? Melyik fajtát válasszam? Főzhetek vagy süthetek is velük?” Ezekre a kérdésekre biztosan választ kapsz a tanácsadáson és bátran tedd fel saját kérdéseidet is, lesz időnk mindent megbeszélni!
A tanácsadáson megbeszéljük:
- Ajánlott napi energiabevitel
- Fehérje-, zsír-, szénhidrátbevitel megfelelő aránya
- Vitaminok, ásványi anyagok fontossága
- Rostok és antioxidánsok szerepe
- Napi folyadékbevitel mértéke
- Étkezések gyakorisága
- Sütési, főzési tippek a nagyobb kalóriabevitel érdekében
- Receptötletelés
- Mire figyelj bevásárláskor
- Iható tápszerek lehetősége az étrendben
- Közösen összeállított mintanap
A dietetikai tanácsadás a tápláltsági állapot felméréssel kezdődik. A tanácsadásra hozd magaddal legfrissebb laborleleted, orvosi papírjaidat és táplálkozási naplódat! A személyre szabott, megfelelő nyersanyagokat és ételkészítési módokat alkalmazó, változatos és kiegyensúlyozott diétával, segítek a megfelelő tápláltsági állapot elérésében!
MESTERSÉGES TÁPLÁLÁS
Táplálkozásunkkal életfontosságú tápanyagokkal látjuk el szervezetünket. Bizonyos betegségek azonban megnehezítik a megfelelő tápanyagbevitel biztosítását. Ilyenkor kell mesterséges táplálást alkalmazni. Ennek egyik formája lehet a gyomorba vagy vékonybélbe levezetett tápláló szonda (nasogasztrikus vagy nasojejunális szonda), melynek segítségével – és a megfelelő szondatápszer kiválaszta mellett – mesterséges módon történik a táplálék gyomor- bélrendszerbe történő bejuttatása. Ha előre láthatóan hosszabb ideig (3-6 hét) tart ez az időszak – a szövődmények elkerülése érdekében – ajánlott az enteroszondán (PEG vagy PEJ) át történő táplálás. Mesterséges táplálás esetén nagy hangsúlyt kapnak a szondatápszerek, fontos, hogy a megfelelő tápszert, a megfelelő módon és megfelelő mennyiségben adjuk a beteg számára.
A dietetikai konzultáción megbeszéljük:
- Tápláltsági állapot felmérése
- Ajánlott napi energia- és tápanyagbevitel
- Megfelelő tápszer kiválasztása
- Hova, milyen módon táplálunk
- Fokozatosság elve
- Esetleges hasmenés kiküszöbölése
Mesterséges táplálás esetén fontos a megfelelő összetételű, energia- és tápanyagtartalmú tápszer megválasztása, amelyet megfelelő fokozatossággal és eszközzel ajánlott bejuttatni a szervezetbe! A táplálásterápia megtervezéséhez kérd dietetikus segítségét!
Fordulj hozzám ebben az esetben is bátran, bizalommal!