Az ESPEN, vagyis az Európai Mesterséges Táplálási Társaság célja az, hogy a különböző betegségek és állapotok miatt kialakult rossz tápláltsági állapotot megelőzze, illetve kezelje. Így az ESPEN már számos guideline-t kiadott, hogy a klinikumban dolgozók munkáját elősegítse. Szeptember elején volt szerencsém az idei konferencián részt venni, illetve Bécs városát is egy kicsit jobban megismerni..💛 Szóval…
Táplálkozás blog
Kertész leszek
Pontosabban hobbi kertész és nem fákat, hanem egy veteményes kertet nevelgetek majd. Persze ez majd csak akkor valósul meg, amikor saját kertes házam lesz, na de addig is a covid19 karantén helyzete alatt volt időm és terem adni egy esély a kertész vénám kibontakozásának. Ebből az időszakból következik most egy kis szemezgetés. Szóval mikor az…
Tippek a karácsonyi készülődéshez
A karácsony az év egyik legszebb – ha nem a legszebb – időszaka, a legmeghittebb családi ünnep. Az adventi hetek hangulatát már önmagában is jó érzés magunkba szippantani, a megteremtett hygge hangulat pedig a hideg beköszöntével hosszabb időre velünk marad. A korai sötétedés, a havas táj, a fények, az apró dekorációk, a megterített asztal, a…
Svédország a fenntartható és tudatos táplálkozás élvonalában
Még májusban jelentkeztem egy egyetemi pályázatra, ahol Svédországot választottam a kutatómunkám témájának. Életem első repülése is oda vezetett még hat évvel ezelőtt, most pedig szintén célbavettem az országot. Az uniós és a svéd jogszabályok böngészése után, az ottani táplálkozáspolitikai intézkedések, az iskolai közétkeztetés helyzete és a lakosok táplálkozási szokásai után kezdtem el olvasgatni, néhol minden…
Régi élelmiszer reklámok
Szeretem a régi dolgokat. Az antikvár könyveket, régi családi fotókat és például az omladozó házakat. A régi dolgokban látom az értéket és szeretek elgondolkodni azon, vajon abban az időben amikor fénykorát élte, milyen funkciót töltött be, milyen lehetett. A régi reklámokkal is így vagyok, pláne ha a témájuk pont a táplálkozás. Elgondolkodom a célcsoporton és…
Néhány gondolat a GMO-ról
Nem régiben egy GMO konferencián jártam. Igazából szinte biztos vagyok benne, hogyha nem hallgattam volna végig több tudományos előadást a témával kapcsolatban (vagy az egyetemi MSc képzésen, vagy most itt a konferencián), akkor én is nagyon csúnyán néznék, amint ezt a szót meghallanám. A dolog persze nem fekete vagy fehér, de az is biztos, hogy…
Táplálkozz okosan – Húsvét alatt is!
Mint minden más ünnep alkalmával, húsvétkor is vágyódunk a finom ízek után. Ezzel nincs is semmi baj, viszont van néhány javaslat, amellyel a tradicionális ételek élvezetének és az okos táplálkozásnak a ‘lagom’-ja megtartható. 1. Sonka, tojás, kalács és minden mi jó Először is nem kell kimaradni a “jóból”. Még abban az esetben sem, ha egészségi…
Egy kis nutellázódás!
Sűrű, krémes és szép látvány, ahogy felsiklik arra a felületre, melyet hamarosan meg is eszünk. Néhány szót a nutelláról. Kalácsra vagy csak egyszerűen kenyérre, zsemlére, kiflire, háztartási kekszre – a “diétázóként” meg puffasztott rizsre – kenjük. Bele a palacsintába, vagy a muffint ezzel töltjük meg. A nutella finom, a nutella eteti magát, a nutellát egyszerűen…
EFAD konferencia 2018.
Minden évben megrendezik a Európai Dietetikai Találkozót (European Federations of Association of Dietitans = EFAD), amelyik évben meg nem, ott pedig nemzetközi találkozóra lehet számítani. Idén Rotterdamban volt a konferencia, amelyen én is részt vettem. A konferencián nem csak a hallgatóságot erősítettem, poszteren prezentáltam egyik kutatásunkat is. A kutatást Gergővel – kórházunk egyik szuper belgyógyászával…
Norvégiai kalandozásom
A norvég hegyek már régóta a bakancslistám előkelő helyén szerepeltek, így kerültem Norvégiába. A túrával és az ottani étkezéssel kapcsolatos tapasztalataimat szeretném most leírni. Dietetikusként (plusz mivel nekem is kell diétát tartanom) fontos kérdések számomra bárhova is utazok, hogy mit vigyek magammal és kitalálni, ott majd mit tudok enni. Tekintve, hogy csak egy hátizsákot vittem…