A karácsony az év egyik legszebb – ha nem a legszebb – időszaka, a legmeghittebb családi ünnep. Az adventi hetek hangulatát már önmagában is jó érzés magunkba szippantani, a megteremtett hygge hangulat pedig a hideg beköszöntével hosszabb időre velünk marad.
A korai sötétedés, a havas táj, a fények, az apró dekorációk, a megterített asztal, a finom illatok, a szép ruhába öltözött családtagok, a gyermek zsivaj és a szobákba bekuckózott, egészen a csengőszóig jelenlévő izgalom, évente egyszer, a szenteste alkalmával egy nagy csomagként érkezik meg az otthonokba. Nem csoda, hogy megannyi szép emlékeket őrzünk a gyermekkorból és habár az idő során a karácsonyfa körül állók cserélődhetnek, az ünnep varázsa továbbra is velünk marad. Azt hiszem a karácsonyi menüre fektetett hangsúlyt sem kell bemutatnom, hiszen ebben a pár napban mindannyian igyekszünk a legtöbbet kihozni az ünnepi menüből. A bejegyzésben igyekeztem összegyűjteni néhány praktikus dolgot, ha el szeretnénk kerülni a bőség zavra miatti túlzott ételfogyasztást.
1. Süteménykészítési praktikák
Amennyiben hagyományos módon készítjük el süteményeinket, úgy a mértéktartással tudjuk csupán biztosítani a testtömegünk szintentartását. Ehhez azonban fontos a napi többszöri, kisebb mennyiségű étkezésre való odafigyelés. Ha hajlandóság van az alakbarát sütemények elkészítésére, a jól megszokott receptek átalakításával könnyebb szívvel csipegethetünk. A hagyományos receptek átalakításakor alacsonyabb energia- és cukortartalommal, magasabb rosttartalommal és laktatóértékkel tudjuk felruházni sütemémnyeinket. A cukor helyett használhatunk eritritet, nyírfacukrot (xilitet), sztíviát vagy mesterséges édesítőszereket. Az eritrit nulla tápanyagtartalommal rendelkezik, míg a nyírfacukor energia és szénhidráttartalma a kristály-, por-, barna- vagy nádcukor felével egyezik meg. Kelt tészták esetén érdemes tudni, hogy az eritrittel és a nyírfacukorral élesztőt nem lehet felfuttatni, így azt a kis mennyiségű cukrot bátran adjuk a művelethez. A rosttartalom növeléséhez a finomliszt (BL55) egész mennyiségének alkalmazása helyett igyekezzünk a teljeskiőrlésű búza-, zab-, tönkölybúzalisztet, illetve bármely más magas rosttartalmú terméket is (pl.: zabpehely/ zabkorpa) a tésztába csempészni. A javasolt lisztkeverési arány kezdetben: 1/3-ad rész teljes kiőrlésű liszt, 2/3-ad rész finomliszt. A későbbiekben és amennyiben a család többi tagja is elfogadja, ezt azt arányt lehet 50-50%-ra módosítani.
Íme például a nagy sikerű csokis pöffeteg receptje, alakbarát verzióban:
Hozzávalók 24 darabhozhoz:
- 10 dkg csokoládé
- 50g vaj
- 1 tojás
- 60g eritrit
- 1 tk vanília
- 1 ek tej
- 1 ek rum
- 1 kk nescafe
- 1 kk fahéj
- 150g durumliszt
- 1 púpos ek holland kakaópor
- 1 tk sütőpor
Elkészítés:
A csokoládét vízgőz felett felolvasztom. A száraz anyagokat összeszitálom (liszt, kakaópor, sütőpor). A puha vajat összekeverem az eritrittel és a kikapart vaníliával és tojással. A folyékonyabb anyagoshoz hozzáadom fokozatosan a lisztet és a tejet is és a rumaromát. Rudat formázok belőle, majd a hűtőben pihentetem 2 órát. Mikor kivesszük, kis golyókat formázunk belőle (24 db) és kávédarálón megőrölt eritritbe forgatom őket. Sütőpapírra helyezem őket és 180 fokra előmelegített sütőben 15 perc alatt kisütöm őket. Várjuk meg amíg kihűlnek! 1 darab (24 db pöffeteg esetén): 66 kcal, 7g CH
A folyadék szó alatt alapból a vizet értem. Más folyadékforrások (gyümölcslevek, üdítőitalok, szörpök, alkohol) tartalmazhatnak hozzáadott cukrot vagy kisebb-nagyobb alkoholtartalommal bírnak, ami által az energiatartalmuk is magasabb. Így az étkezés mellett a folyadékbevitellel is többlet energiát tudunk bevinni. Sajnos előfordul, hogy nem érezzük szomjasak vagyunk, attől függetlenül figyeljünk a napi többszöri folyadékpótlásra, ünnepekkor is javasolt a napi 8 pohárnyi folyadék bevitele (1 pohár= kb. 2,5 dl). Ennek érdekében érdemes jól látható helyre kitenni a vizet, teát és igyunk is belőle! Törekedj a mértéktartó alkoholfogyasztásra, ezzel nem csak a májadat véded, hanem a testtömeg gyarapodást is elkerülheted.
4. Napi ritmus kialakítása, megtartása